
Unit 3 Vocab and Unit Rate Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit Rate is...
Back
A rate with a denominator of one when simplified.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A Fraction is
Back
A number that names part of a whole
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Equivalent Fractions are:
Back
Fractions that may look different, but are equal. They can have different numerators and denominators.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A ratio is...
Back
The quantitative relation between two amounts showing how many times one value contains or is contained within the other.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Proportion is an equation stating that two ratios are equal.
Back
An equation stating that two ratios are equal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
$40 for 5 lbs of concrete. Unit rate in $/lb?
Back
$8 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
John spent $36 for 4 basketballs. Price per basketball?
Back
$9 per basketball
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportional Reasoning Vocab Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Math Unit 6.1 Vocabulary

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions - Blue

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate with Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Vocab Check-In #1

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade