Unit 3 Vocab and Unit Rate Problems

Unit 3 Vocab and Unit Rate Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit Rate is...

Back

A rate with a denominator of one when simplified.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A Fraction is

Back

A number that names part of a whole

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equivalent Fractions are:

Back

Fractions that may look different, but are equal. They can have different numerators and denominators.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A ratio is...

Back

The quantitative relation between two amounts showing how many times one value contains or is contained within the other.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Proportion is an equation stating that two ratios are equal.

Back

An equation stating that two ratios are equal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

$40 for 5 lbs of concrete. Unit rate in $/lb?

Back

$8 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

John spent $36 for 4 basketballs. Price per basketball?

Back

$9 per basketball

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?