Division!

Division!

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Frisky eats 242.4 pounds of dog food each year. How much does Frisky eat each month?

Back

20.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alina raised $95.70 to purchase 15 books. How much does each book cost?

Back

$6.38

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?

Back

0.62

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The price list for several types of sports equipment is shown. Which statement is true?

Options: Each tennis ball costs $1.61, Each golf ball costs $1.70, Each tennis ball costs $1.56, Each racquetball costs $1.65

Back

Each golf ball costs $1.70

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Darcy places 57 equal-sized bags of rice onto 3 shelves at the food bank. The total weight of the rice is 54.72 pounds. What is the weight of each bag of rice?

Back

0.96

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?

Back

7.08

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A price list from a grocery advertisement is shown. Which costs the most?

One apple

,

One orange

,

One banana

,

One lemon

Back

One banana

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?