Division!

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Frisky eats 242.4 pounds of dog food each year. How much does Frisky eat each month?
Back
20.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alina raised $95.70 to purchase 15 books. How much does each book cost?
Back
$6.38
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?
Back
0.62
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price list for several types of sports equipment is shown. Which statement is true?
Options: Each tennis ball costs $1.61, Each golf ball costs $1.70, Each tennis ball costs $1.56, Each racquetball costs $1.65
Back
Each golf ball costs $1.70
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Darcy places 57 equal-sized bags of rice onto 3 shelves at the food bank. The total weight of the rice is 54.72 pounds. What is the weight of each bag of rice?
Back
0.96
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?
Back
7.08
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Price list from a grocery advertisement: One apple, One orange, One banana, One lemon. Which costs the most?
Back
One banana
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
2 Digit by 2 Digit Multiplication

Flashcard
•
4th Grade
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Math Review

Flashcard
•
4th Grade
10 questions
Multiplication and Division Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Division!

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade