Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Each morning on her way to work, Kara buys a fruit smoothie for $3.75. How much does she spend on fruit smoothies during a 5-day work week?

Back

$18.75

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

0.9 × 3.5

Back

3.15

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jordan's dog weighs 32.8 pounds. Abigail's dog weighs 3.6 times as much as Jordan's dog. What is the weight of Abigail's dog?

Back

118.08 pounds

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hannah bought 3.4 pounds of apples at $.89 per pound. How much did she pay?

Back

$3.02

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

382 x 56 =

Back

21,392

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The fifth grade class at Old Mill Elementary School sold more chocolate bars than any other class. They ordered 576 boxes of chocolate. Each box held 24 chocolate bars. How many chocolate bars did they sell?

Back

13,824

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Each bushel of apples has 287 apples in it. How many apples are in 37 bushels?

Back

10,619 apples

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?