Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

17 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Samantha drives at 30 mph. Tracy drives 60 miles every 2 hours. Who drives faster?
Back
They drive the same speed per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes?
Back
3 laps per minute
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?
Back
16
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The distance a jet aircraft flies has a proportional relationship with its number of hours in flight. The table shows the number of miles flown for a number of hours in flight. What is the unit rate?
Back
430
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
The table shows a proportional relationship. Find the unit rate
Back
20
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine the missing value in the table.
Back
15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
The math flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Identifying Proportional Relationships (tables)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships - Tables

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Ratio Tables - Final Challenge

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Assn #54 - Proportions Tables

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade