Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

7.RP.1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

17 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Samantha drives at 30 mph. Tracy drives 60 miles every 2 hours. Who drives faster?

Back

They drive the same speed per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes?

Back

3 laps per minute

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?

Back

16

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

The distance a jet aircraft flies has a proportional relationship with its number of hours in flight. The table shows the number of miles flown for a number of hours in flight. What is the unit rate?

Back

430

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The table shows a proportional relationship. Find the unit rate

Back

20

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine the missing value in the table.

Back

15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?