Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this graph proportional?

Back

No

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does k represent in the equation y = kx?

Back

constant of proportionality

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find k? Options: x/y, y/x, y=kx, x ⋅ y

Back

y/x

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Identify the constant of proportionality and write an equation to relate weight (w) to price (p). Options: k = .45; p = .45w, k = .22; p = .22w, k = 45; p = 45w, k = 22; p = 22w

Back

k = .45; p = .45w

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Back

$1.20 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this graph proportional?

Back

Yes

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this table proportional?

Back

Yes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?