Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this graph proportional?
Back
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does k represent in the equation y = kx?
Back
constant of proportionality
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find k? Options: x/y, y/x, y=kx, x ⋅ y
Back
y/x
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify the constant of proportionality and write an equation to relate weight (w) to price (p). Options: k = .45; p = .45w, k = .22; p = .22w, k = 45; p = 45w, k = 22; p = 22w
Back
k = .45; p = .45w
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this graph proportional?
Back
Yes
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this table proportional?
Back
Yes
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade