You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Back
325 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost to fill 13-gallon gas tank: $46.80. What is the price of gas per gallon?
Back
$3.60
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Convert Unit Rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Featheringill Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade