Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$6.80 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price per ounce rounded to the nearest tenth of a cent?
Back
$0.10 per ounce
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Back
60.8 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is an example of a unit rate?
4 laps in 5 minutes
,32 miles in 6 hours
,54 words types in 1 minute
,15 hot dogs eaten in 8 minutes
Back
54 words types in 1 minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bookstore is having a sidewalk sale. They are selling 5 books of your choice for $12.50 and 4 bookmarks for $1.00. If someone is purchasing 7 books and 7 bookmarks, how much will they spend in all?
Back
$19.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade