Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price per ounce rounded to the nearest tenth of a cent?
Back
$0.10 per ounce
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Back
60.8 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is an example of a unit rate?
4 laps in 5 minutes
,32 miles in 6 hours
,54 words types in 1 minute
,15 hot dogs eaten in 8 minutes
Back
54 words types in 1 minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bookstore is having a sidewalk sale. They are selling 5 books of your choice for $12.50 and 4 bookmarks for $1.00. If someone is purchasing 7 books and 7 bookmarks, how much will they spend in all?
Back
$19.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Calculating Speed

Flashcard
•
5th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Measuring Speed

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade