Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price per ounce rounded to the nearest tenth of a cent?

Back

$0.10 per ounce

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

Back

60.8 miles per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is an example of a unit rate?

4 laps in 5 minutes

,

32 miles in 6 hours

,

54 words types in 1 minute

,

15 hot dogs eaten in 8 minutes

Back

54 words types in 1 minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A bookstore is having a sidewalk sale. They are selling 5 books of your choice for $12.50 and 4 bookmarks for $1.00. If someone is purchasing 7 books and 7 bookmarks, how much will they spend in all?

Back

$19.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?