Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the city parking garage?

Back

$4.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the charge for 11/2 hours of parking?

Back

$6.75

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What would be the charge for 8 hours?

Options: $55.00, $40.75, $48.00, $36.00

Back

$36.00

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kristin was charged $24.75 for parking. How many hours did she park her car at the garage? Options: 5.5 hours, 4 hours, 4.75 hours, 5.25 hours

Back

5.5 hours

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement about this graph IS NOT true?

  • The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
  • At 4 hours, the charged amount is $16.
  • The graph creates a straight line that increases every hour.
  • At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.

Back

At 4 hours, the charged amount is $16.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Charge for 3 1/2 hours of skating? Options:

$22.50

,

$24.50

,

$22.75

,

$23.75

Back

$22.75

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many hours did Jonah skate if he paid $45.50? Options: 8 hours, 6 hours, 5 hours, 7 hours

Back

7 hours

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the skating rink charges? Options: $6.50 per hour, $7.50 per hour, $6.00 per hour, $7.00 per hour

Back

$6.50 per hour

9.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the numerator or denominator (or both) is one.

Back

TRUE