Search Header Logo
Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

7th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A teacher sharpens 108 pencils to distribute to her 27 kindergarten students. How many pencils should each student get? Express as pencils per student. ( pencilsstudents\frac{pencils}{students} )

Back

4 pencils per student

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

To make 6 pies, Betty uses 7 127\ \frac{1}{2} cups of flour. How many cups of flour are needed to make 1 pie?

Back

1 141\ \frac{1}{4} cups

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Media Image

Back

Chips Ahoy

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Options: $7 per hour, $6 per hour, $6.80 per hour, $17.40 per hour

Back

$6.80 per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?

Back

33 miles per gallon

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

Back

$1.50 per product

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?