Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

4 pencils per student

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Back

Chips Ahoy

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Options: $7 per hour, $6 per hour, $6.80 per hour, $17.40 per hour

Back

$6.80 per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?

Back

33 miles per gallon

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

Back

$1.50 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?