Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4 pencils per student
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Back
1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Back
Chips Ahoy
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Options: $7 per hour, $6 per hour, $6.80 per hour, $17.40 per hour
Back
$6.80 per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?
Back
33 miles per gallon
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Back
$1.50 per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Solving 2 Step Equations (Word Problems)

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Multi-Digit Multiplication

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade