Ratios & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
1st Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Amal purchased 3 vases for $342. What is the unit price (unit rate)?
Back
$114 per vase
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A dozen donuts cost $15. What is the unit price (unit rate)?
Back
$1.25 per donut
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Thomas can type 1,058 words in 23 minutes. Is his rate greater than 40 words per minute?
Back
TRUE
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jenna can stamp 86 envelopes in 4 minutes. This means, she can stamp 23 stamps per minute.
Back
FALSE
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Craig spent $306 on 9 backpacks. He paid less than $32 per backpack.
Back
FALSE
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mina bought seven electric pencil sharpeners for $115.50. She spent exactly $16.50 per pencil sharpener. Is this statement true or false?
Back
TRUE
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who has the faster rate? Ben decorated 24 cookies in 4 minutes. Joanna decorated 35 cookies in 5 minutes.
Back
Joanna
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
3rd Grade Math TCAP Review 1

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
3rd Grade Math TCAP Review 1

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
3rd Grade Word Problems @WCE

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
OSTP Math 1

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
December Math Review Page 12

Flashcard
•
3rd Grade
17 questions
Work Problems

Flashcard
•
KG
7 questions
Heart Health

Flashcard
•
1st - 4th Grade
15 questions
Q3 CFA 3.OA.3

Flashcard
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade