Ratios & Unit Rate

Ratios & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

1st Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Amal purchased 3 vases for $342. What is the unit price (unit rate)?

Back

$114 per vase

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A dozen donuts cost $15. What is the unit price (unit rate)?

Back

$1.25 per donut

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Thomas can type 1,058 words in 23 minutes. Is his rate greater than 40 words per minute?

Back

TRUE

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jenna can stamp 86 envelopes in 4 minutes. This means, she can stamp 23 stamps per minute.

Back

FALSE

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Craig spent $306 on 9 backpacks. He paid less than $32 per backpack.

Back

FALSE

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mina bought seven electric pencil sharpeners for $115.50. She spent exactly $16.50 per pencil sharpener. Is this statement true or false?

Back

TRUE

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who has the faster rate? Ben decorated 24 cookies in 4 minutes. Joanna decorated 35 cookies in 5 minutes.

Back

Joanna

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?