Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Simmonds drove 200 miles in 2 hours. How many miles did she drive per hour?

Back

100 miles per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

Back

2.8 inches

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A comparison of two quantities (amounts)

Back

Ratio

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?