Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Simmonds drove 200 miles in 2 hours. How many miles did she drive per hour?
Back
100 miles per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Back
1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
Back
2.8 inches
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A comparison of two quantities (amounts)
Back
Ratio
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade