Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Back

Sargento

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of dimes to nickels given 10 dimes and 5 nickels?

Back

2 to 1

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

Johnny read 300 words in 6 minutes. At what rate, words per minute, is Johnny reading?

Back

50 words per minute

9.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which coffee shop is cheaper per ounce? Coffee Shop A: 30 ounces for $9.95, Coffee Shop B: 12 ounces for $3.50.

Back

Coffee Shop B, because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.