Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of dimes to nickels given 10 dimes and 5 nickels?
Back
2 to 1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Back
1
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
Johnny read 300 words in 6 minutes. At what rate, words per minute, is Johnny reading?
Back
50 words per minute
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which coffee shop is cheaper per ounce? Coffee Shop A: 30 ounces for $9.95, Coffee Shop B: 12 ounces for $3.50.
Back
Coffee Shop B, because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.
Similar Resources on Wayground
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
5 questions
Unit 3 Test Review

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade