Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is an example of a unit rate? Options: 16 miles/6 days, 15 words/30 seconds, $3.18/1 slice of pizza, $15.82/two movie tickets

Back

$3.18/1 slice of pizza

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54. How much did the lettuce cost per pound?

Back

$1.18 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?

Back

2/3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

Back

1/2 ac./hr.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

Back

$2.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute.

Back

15/16 pages per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?