Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

9th - 10th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

18 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

2.

FLASHCARD

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

3.

FLASHCARD

Front

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

Back

$31

4.

FLASHCARD

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

Back

9 cookies per dollar

5.

FLASHCARD

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

6.

FLASHCARD

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute

7.

FLASHCARD

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

8.

FLASHCARD

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20

9.

FLASHCARD

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5

10.

FLASHCARD

Front

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?

Back

5

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?