Unit Rate/Complex Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of cookies per dollar if 36 cookies cost $4?
Back
9 cookies per dollar
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate in dollars per pound for 5 pounds of concrete costing $40?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
Back
13/3 houses per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
5/2 dollars per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
d
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
d
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction shown.
Back
9/40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate 11/15/22

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rates HW

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade