Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?

Back

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio for 14 apples to 23 grapes

Back

14 : 23

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate for $3.60 for 12 eggs.

Back

$0.30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade. $9.36 for 18 bottles

Back

$ 0.52

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours. How many miles can she drive in 1 hour?

Back

70 miles

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?

Back

3 questions

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?

Back

$ 12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?