Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?
Back
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio for 14 apples to 23 grapes
Back
14 : 23
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate for $3.60 for 12 eggs.
Back
$0.30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade. $9.36 for 18 bottles
Back
$ 0.52
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours. How many miles can she drive in 1 hour?
Back
70 miles
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?
Back
3 questions
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?
Back
$ 12.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.4B Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality Problems

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Crushing Rates and Unit Rates!

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade