You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Back
15 kg for $32.25
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Back
Neither
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
Back
$16.52 for 6 yd
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Best deal for buying oranges: $52.16 for 8 dozen or $33.77 for 5 dozen?
Back
$52.16 for 8 dozen
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.
Back
12 pack
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which option is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz or Cheetos 9.75 oz for $3.24
Back
Cheetos
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Let's Make a Deal: Unit Prices

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
6.RP.2 - Unit Rate & Best Deal

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade