Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality?

Back

3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe calls for 3/4 cup of brown sugar for every 3 eggs. What is the unit rate of eggs per cup?

Back

4 eggs per cup

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.

Back

208 calories per serving

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality for this table?

Back

$9 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box of cereal costs $3.59 for 30 oz. What is the unit rate per ounce?

Back

12 cents

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?