Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine the missing value in the table.

Back

15

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality? Options: 3, 4, 2, 5

Back

3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Craig earns extra money as a lifeguard. He earns $37 for 4 hours and $64.75 for 7 hours. What is the constant of proportionality in dollars per hour?

Back

$9.25 / hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cheddar Cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?

Back

y = 4.25x

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is...

Back

a rate when the second quantity in the comparison (aka the denominator) is a unit of one.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Back

$8.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which graph best represents the situation? Options: A, B, C, D

Back

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?