Constant of Proportionality

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine the missing value in the table.
Back
15
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the constant of proportionality? Options: 3, 4, 2, 5
Back
3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Craig earns extra money as a lifeguard. He earns $37 for 4 hours and $64.75 for 7 hours. What is the constant of proportionality in dollars per hour?
Back
$9.25 / hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cheddar Cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
Back
y = 4.25x
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is...
Back
a rate when the second quantity in the comparison (aka the denominator) is a unit of one.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Back
$8.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which graph best represents the situation? Options: A, B, C, D
Back
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Math TEKS 7.7A

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions/Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Compound Probability - 7R

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade