Unit rate in dollars per pound for 5 pounds of concrete costing $40?
Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
Back
$2.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 4 milk chocolates to every 2 dark in a box of chocolates. There are 34 dark chocolates in the box. How many milk chocolates are in the box?
Back
68
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of Lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?
Back
96 ounces
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
6.3E Multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
decimal operations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade