Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

6 pencils cost 36 cents. How much do 2 pencils cost?

Back

12 cents

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

Back

54

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

Back

$6.40

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

Back

270 kg

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

Back

$80

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.

Back

$3.20

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?

Back

$1260

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?