Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?

Back

5:11

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve the proportion:

Back

8

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve.

Back

9

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 80 students in Mr. Bass’ classes. The ratio of boys to girls is 2 : 3. How many boys and girls are in the classes?

Back

Boys: 32
Girls: 48

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Does this graph represent a proportional relationship?

Back

No, because it doesn't pass through the origin.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cake recipe calls for 1 cup of milk and 3 cups of flour. Seth used 4.5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

Back

1.5 cups milk

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate, $3.60 for 20 ounces

Back

$0.18 per ounce

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?