Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hannah bought 3.4 pounds of apples at $.89 per pound. How much did she pay?

Back

$3.03

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Michael purchases 12 pencils at the school bookstore. They cost $0.35 each. How much did he spend on pencils?

Back

$3.00

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did Sarah jog in total? Options: 110 miles, 105.6 miles, 88.16 miles, 26.8 miles

Back

105.6 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alessa bought 4.6m of fabric at $3.57 per meter. What was her total cost?

Back

$16.42

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tristan earns $8.95 per hour. This week he worked 7.5 hours. How much did he earn this week?

Back

$67.13

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

12 kilometers is approximately how many miles?

Back

7.44 miles

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kyle bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did he pay for the grapes and the muffins?

Back

$7.23

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?