Word Problems

Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did she pay for the grapes and the muffins?

Back

$7.23

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sheyenne has 23 marbles. Jessica has 5 more marbles than Sheyenne does. How many marbles does Jessica have?

Back

28 marbles

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emma is baking cookies. She bakes 19 batches of cookies. There are 12 cookies in each batch. How many total cookies did she bake?

Back

Multiply

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Operation to find total cost for 35 members at $14 each.

Back

Multiply

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Difference in cost of Dante's car ($5,677) and Malachi's car ($10,987)?

Back

Subtract

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Lin family spent $800 on 4 airplane tickets. Each ticket was the same price. How much was each ticket?

Back

Divide

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

$10.00 - $7.78

Back

$2.28

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?