Linear Word Problems

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
Which situation is described by the equation y = -25x + 120? Options: 1. 120 people in a stadium, 25 entering each hour. 2. Plumber charges $25 for a call, $120 per hour. 3. Teacher has 120 students, 25 in third period. 4. 120 gallons in a tank, releases 25 gallons per minute.
Back
120 gallons in a tank, releases 25 gallons per minute.
2.
FLASHCARD
Front
Equation for total cost (C) of towing for m miles: $50 flat fee + $8 per mile.
Back
C = 8m + 50
3.
FLASHCARD
Front
A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members. Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x, and the total fitness club membership, y? Options: y=15x, y=15x+80, y=x+15, y=80x+15
Back
y=15x+80
4.
FLASHCARD
Front
Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat. Write an equation for C, the total cost, to rent the boat for h hours.
Back
C = 2h + 15
5.
FLASHCARD
Front
A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members. Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x, and the total fitness club membership, y?
Back
y=15x+80
6.
FLASHCARD
Front
Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours? Options: y = 8.5 + 25.5, y = 25.5 + 8.5x, y = 8.5 + 25.5x
Back
y = 25.5 + 8.5x
7.
FLASHCARD
Front
A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute. What is the equation?
Back
y = - 30x + 100
8.
FLASHCARD
Front
Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation for her monthly cell phone bill (C)?
Back
C = 15 + 0.20x
9.
FLASHCARD
Front
Jenny went to the sale at Kohl's last weekend. T-shirts were on sale for $15 each and hoodies were on sale for $20 each. If she spent $150 total, write an equation to represent this situation. Options: 20x + 15 = y, 35x = y, 15x + 20y = 150, 150 - 20x = 15y
Back
15x + 20y = 150
10.
FLASHCARD
Front
Write a linear equation to model the following:
You want to buy desserts, ice-cream is $2.50 per scoop and puppychow is $4 per bag and you want to spend $20.
Back
2.50x+4y=20
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Linear Equations

•
8th Grade
15 questions
Alg 1 Semester Exam: 2023

•
KG
12 questions
Writing Linear equations

•
9th Grade
14 questions
Linear equation word problems

•
9th Grade
15 questions
word problem linear flashcard review

•
9th Grade
14 questions
Algebra 1 Review Part 2

•
9th Grade
15 questions
Algebra Review

•
9th Grade
15 questions
Algebra 1 First Semester Exam Review 2024

•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
37 questions
Math STAAR Review

•
4th Grade
12 questions
Earth Day

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
20 questions
Science STAAR Review! 23-24

•
5th Grade
22 questions
HCS Grade 4 Simulation Assessment_1 2425sy

•
4th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Comparing Linear, Quadratic, and Exponential Functions

•
9th Grade
15 questions
Algebra 1 EOC Review #1

•
9th Grade
15 questions
Independent and Dependent Probability

•
9th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

•
9th Grade
20 questions
Algebra 1 EOC Review 1

•
9th Grade
5 questions
A.F/ST Quizizz Day 5

•
9th - 12th Grade
25 questions
Algebra 1 EOC Review

•
9th Grade
15 questions
Algebra 1 EOC Review Assignment (2019 EOC)

•
9th Grade