Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one rose if a dozen costs $29.88?

Back

$2.49

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

25.2 ÷ 4

Back

6.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

8.96 ÷ 2

Back

4.48

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

36.8 ÷ 2

Back

18.4

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

0.6 ÷ 5

Back

0.12

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

63.2 divided by 5

Back

12.64

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?