Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
2.8 ÷ 4
Back
0.7
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Back
1.25 pounds
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one book if 27 books cost $67.50?
Back
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava earned $59.70 selling 6 handmade bracelets at the craft fair. How much did she charge for each bracelet?
Back
$9.95
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns. How much does he make per touchdown?
Back
$5.16
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
6 questions
4th Grade Math Review

Flashcard
•
5th Grade
8 questions
Ratios and Proportions Flashcard 1

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Problem Solving

Flashcard
•
4th - 5th Grade
8 questions
Multi-Digit Multiplication Practice Flashcard - G5

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Multiply & Divide Fractions Real World Problems

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Writing Expressions from Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade