2.8 ÷ 4
Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
0.7
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Back
1.25 pounds
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one book if 27 books cost $67.50?
Back
$2.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava earned $59.70 selling 6 handmade bracelets at the craft fair. How much did she charge for each bracelet?
Back
$9.95
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns. How much does he make per touchdown?
Back
$5.16
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Units of Measurement (Conversion Word Problems)

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Divide Fractions By Whole Numbers

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
EOG Review - Math

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
MULTIPLICATION

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Flashcard
•
4th - 5th Grade
9 questions
Week 17 Spiral Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade