Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

2.8 ÷ 4

Back

0.7

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one rose if a dozen costs $29.88?

Back

$2.49

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?

Back

1.25 pounds

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one book if 27 books cost $67.50?

Back

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ava earned $59.70 selling 6 handmade bracelets at the craft fair. How much did she charge for each bracelet?

Back

$9.95

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns. How much does he make per touchdown?

Back

$5.16

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?