A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$2.49
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
25.2 ÷ 4
Back
6.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
0.48 ÷ 0.4
Back
1.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
7.8÷0.03
Back
260
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
8.96 ÷ 2
Back
4.48
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
92.37 ÷ 0.5
Back
184.74
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Comparing and Ordering Rational Numbers

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
12 questions
Dividing With Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Multiply Decimals CFU

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiply Decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Decimal Operations

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Decimal Operations

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade