Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

Back

$2.49

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

25.2 ÷ 4

Back

6.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

0.48 ÷ 0.4

Back

1.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

7.8÷0.03

Back

260

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

8.96 ÷ 2

Back

4.48

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

92.37 ÷ 0.5

Back

184.74

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?