Dividing Decimals
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Back
$2.49
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
25.2 ÷ 4
Back
6.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
0.48 ÷ 0.4
Back
1.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
7.8÷0.03
Back
260
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
8.96 ÷ 2
Back
4.48
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
92.37 ÷ 0.5
Back
184.74
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math 7 3rd Nine Weeks Study Guide
Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Addition and Subtraction of Integers
Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Астрономія та визначення часу. Типи календарів.
Flashcard
•
KG
15 questions
Math Measurement
Flashcard
•
5th - 6th Grade
6 questions
SEA maths trial
Flashcard
•
5th Grade
8 questions
Flashcards types et formes de phrases
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Fun with Adding Numbers
Flashcard
•
KG
7 questions
ESFERA PÚBLICA E RELIGIOSIDADE
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade