Solve the proportion:
7th Grade Math Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
8
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tim buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?
Back
$0.83
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spin the spinner once. What is the P(3)?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Volume of cylinder?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the mean? Options: 6, 5, 7, 8
Back
6
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Look at the graph. What is the slope?
Back
4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Solving Equations with Variables on BOTH sides

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Mean Absolute Deviation

Flashcard
•
7th Grade
7 questions
Solving Two Step Equations

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Adding and Subtracting Fractions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Equations

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Volume

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Math Equations Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Solving Literal Equations Practice

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade