7th Grade Math Review

7th Grade Math Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve the proportion:

Back

8

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tim buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?

Back

$0.83

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spin the spinner once. What is the P(3)?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Volume of cylinder?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the mean? Options: 6, 5, 7, 8

Back

6

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Look at the graph. What is the slope?

Back

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?