7th Grade Math Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the proportion:
Back
8
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tim buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?
Back
$0.83
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spin the spinner once. What is the P(3)?
Back
Tags
CCSS.7.SP.C.7A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Volume of cylinder?
Back
Tags
CCSS.8.G.C.9
CCSS.HSG.GMD.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Tags
CCSS.7.G.B.4
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the mean? Options: 6, 5, 7, 8
Back
6
Tags
CCSS.6.SP.B.5C
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Look at the graph. What is the slope?
Back
4
Tags
CCSS.8.EE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Box Plots

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Mean Absolute Deviation

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Box & Whisker Plots

Flashcard
•
6th - 7th Grade
7 questions
Multiply/Divide Scientific Notation

Flashcard
•
8th Grade
9 questions
Understand Percent

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
Solving Linear Equations Review!

Flashcard
•
8th Grade
8 questions
Laws of exponents

Flashcard
•
8th Grade
9 questions
Area of triangles

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade