The 7th Grade Math Review
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Back
Yes; 3
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of cereal costs $3.59 for 30 oz. What is the unit rate per ounce?
Back
$0.12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the tables above has a constant of proportionality of $0.20?
Back
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation is NOT proportional?
- y = 2x - 3
- y = 150x
- y = 1/2x
Back
y = 2x - 3
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
According to the graph, if the Earth weights 66 lbs, how much does the Moon weigh in pounds (lbs)?
Back
11 lb, 11 lbs, 11 pounds
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is proportional to this graph? Options: , , ,
Back
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
For every 14 1/2 pounds of gingerbread, there are 2 Hidden Mickeys. How many pounds of gingerbread are in a house with 12 Hidden Mickeys?
Back
87 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
Carl sold his house for $2,880,000. He gave $50,400 commission to Fred. What is the rate of commission?
Back
1.75%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ailis borrowed $3,000 at a simple interest rate of 4% per year. How much did she have to repay after 4 years? Must include a dollar sign($)!
Back
$3,480
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
Biomolecules Review
Flashcard
•
9th Grade
10 questions
WATER BODIES
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Past Continuous Tense
Flashcard
•
5th - 6th Grade
8 questions
Tablet Parts
Flashcard
•
KG
9 questions
Classical and Medieval Art
Flashcard
•
KG
9 questions
Vocabulary Flashcards
Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Paraphrasing vs Summarizing
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade