7th Grade Math Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+17
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

23 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Variable
Back
A letter or symbol that represents an unknown quantity
Tags
CCSS.6.EE.B.6
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 56 miles in 2 minutes, $4.59 for 3 pounds, $10 per student, $30 for 15 minutes?
Back
$10 per student
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas. How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?
Back
18 sticks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
-5 - (- 3)
Back
-2
Tags
CCSS.7.NS.A.1C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
-32/8
Back
-4
Tags
CCSS.7.NS.A.2B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the expression:
6 + 2(7x - 3)
Back
14x
Tags
CCSS.6.EE.A.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much tip should you leave if you want to tip 23% at Applebee's on a $27.31 bill?
Back
$6.28
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
READING GRAPHS

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math Review

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Math Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Setting Up & Setting Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
F&C 3: Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade ACAP Math

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade