7th Grade Math Review: Proportionality

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rocket travels at a rate of 160 meters in 3 seconds. What is the speed of the rocket in meters per second?
Back
53 1/3 m/sec
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
The table shows the number of times a grasshopper chirped in a given time period.
Which of the following best describes the constant of proportionality?
- The grasshopper chirps 45 times in 1/2 a minute
- The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.
- The grasshopper chirps 22.5 times in 1 minute.
- The grasshopper chirps 135 times in 1.5 minutes.
Back
The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The graph shows the number of calories in a given number of donuts.
Which of the following best describes the constant of proportionality?
- 100 calories per donut
- 300 calories per donut
- 150 calories per donut
- 600 calories per donut
Back
150 calories per donut
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ta'mya ran 4/5 of a mile in 1/8 of an hour. What is Ta'mya's constant rate of proportionality in miles per hour?
Back
6.4 mph
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The table shows the salary Yuridia earned working at her new job. How much does Yuridia earn per hour?
$10.25
,$11.50
,$12.75
,$14.50
Back
$12.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting. Which of the following would be the best deal?
Options:48 ounces for $5.00
,32 ounces for $4.00
,60 ounces for $6.75
,45 ounces for $4.50
Back
48 ounces for $5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price of candy at The Baker Shop can be determined by the equation p=2.95n, where p is the price and n is the number of pounds of candy. What is the constant of proportionality?
Back
$2.95 / pound
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Rate of change

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
decimal operations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Nutrition Labels

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratios and Proportions Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
8 questions
6.3E Multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade