7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rocket travels at a rate of 160 meters in 3 seconds. What is the speed of the rocket in meters per second?

Back

53 1/3 m/sec

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

The table shows the number of times a grasshopper chirped in a given time period.


Which of the following best describes the constant of proportionality?

  • The grasshopper chirps 45 times in 1/2 a minute
  • The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.
  • The grasshopper chirps 22.5 times in 1 minute.
  • The grasshopper chirps 135 times in 1.5 minutes.

Back

The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The graph shows the number of calories in a given number of donuts.


Which of the following best describes the constant of proportionality?

  • 100 calories per donut
  • 300 calories per donut
  • 150 calories per donut
  • 600 calories per donut

Back

150 calories per donut

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ta'mya ran 4/5 of a mile in 1/8 of an hour. What is Ta'mya's constant rate of proportionality in miles per hour?

Back

6.4 mph

Tags

CCSS.7.RP.A.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

The table shows the salary Yuridia earned working at her new job. How much does Yuridia earn per hour?

$10.25

,

$11.50

,

$12.75

,

$14.50

Back

$12.75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting. Which of the following would be the best deal?

Options:

48 ounces for $5.00

,

32 ounces for $4.00

,

60 ounces for $6.75

,

45 ounces for $4.50

Back

48 ounces for $5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

The price of candy at The Baker Shop can be determined by the equation p=2.95n, where p is the price and n is the number of pounds of candy. What is the constant of proportionality?

Back

$2.95 / pound

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?