Ratios and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If bananas cost $0.59 per pound, what is the unit rate (cost per pound)?
Back
0.59
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18, what is the unit rate? (cost per pair of pants)
Back
6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (price per student)?
Back
Yes, they are proportional. Unit rate = 15
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the values in the table proportional?
Back
No, they are not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?
Back
Yes, they are proportional. Unit rate = 4
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Tables of proportional relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
The 7th Grade Math Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade