Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If bananas cost $0.59 per pound, what is the unit rate (cost per pound)?

Back

0.59

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18, what is the unit rate? (cost per pair of pants)

Back

6

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (price per student)?

Back

Yes, they are proportional. Unit rate = 15

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the values in the table proportional?

Back

No, they are not proportional

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?

Back

Yes, they are proportional. Unit rate = 4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?