If bananas cost $0.59 per pound, what is the unit rate (cost per pound)?
Ratios and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
0.59
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18, what is the unit rate? (cost per pair of pants)
Back
6
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (price per student)?
Back
Yes, they are proportional. Unit rate = 15
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Are the values in the table proportional?
Back
No, they are not proportional
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the values in the table above are proportional, what is the unit rate (is y proportional to x)?
Back
Yes, they are proportional. Unit rate = 4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit 4 Vocab

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Chapter 5 Vocabulary

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships Vocab

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade