Which coupon should Kiara use to save the most money on a volleyball net originally priced at $40? Options: 70% OFF any purchase, 25% OFF any net
UNIT 4 6TH GRADE MATH

Flashcard
•
English
•
KG
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

22 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
70% OFF any purchase
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? 2 pound bag of dog food for $4.81 or 7 pound bag of dog food for $16.98?
Back
2 pound bag of dog food for $4.81
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve this: –10–12 ÷ (16+ –12)
Back
-13
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve this: 3 + (5 x 4)
Back
23
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A carpenter bought a piece of wood that was 0.9 meters long. Then he sawed 0.24 meters off the end. How long is the piece of wood now?
Back
0.66 meters
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
(0.2 + 0.4) ÷ (0.6 – 0.3)
Back
2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mitchell ran 7/8 of a mile and walked 3/8 of a mile. How much farther did Mitchell run than walk?
Back
4/8, 2/4, 1/2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Integrated Grammar Practice

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Pop Art & Modern Art

Flashcard
•
7th - 8th Grade
20 questions
YEAR 4 UNIT 3 IN THE PAST VOCAB PRACTICE

Flashcard
•
4th - 5th Grade
15 questions
The Witches by Roald Dahl

Flashcard
•
3rd - 5th Grade
15 questions
ACT English Practice 5

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Titles

Flashcard
•
5th Grade
20 questions
Junior Unit 2 Vocab

Flashcard
•
11th Grade
16 questions
Comma Usage

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade