UNIT 4 6TH GRADE MATH

UNIT 4 6TH GRADE MATH

Assessment

Flashcard

English

KG

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

22 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which coupon should Kiara use to save the most money on a volleyball net originally priced at $40? Options: 70% OFF any purchase, 25% OFF any net

Back

70% OFF any purchase

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? 2 pound bag of dog food for $4.81 or 7 pound bag of dog food for $16.98?

Back

2 pound bag of dog food for $4.81

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve this: –10–12 ÷ (16+ –12)

Back

-13

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve this: 3 + (5 x 4)

Back

23

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A carpenter bought a piece of wood that was 0.9 meters long. Then he sawed 0.24 meters off the end. How long is the piece of wood now?

Back

0.66 meters

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

(0.2 + 0.4) ÷ (0.6 – 0.3)

Back

2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mitchell ran 7/8 of a mile and walked 3/8 of a mile. How much farther did Mitchell run than walk?

Back

4/8, 2/4, 1/2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English