What mathematical operation do ratios involve? Options: addition, subtraction, multiplication, division
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
division
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Back
$0.20
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.
Back
20/9
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
9 minutes to 5 miles
Back
Rate
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
22 miles per hour
Back
Unit Rate
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade