Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What mathematical operation do ratios involve? Options: addition, subtraction, multiplication, division

Back

division

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

Back

$0.20

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.

Back

20/9

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

9 minutes to 5 miles

Back

Rate

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

22 miles per hour

Back

Unit Rate

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?