Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

Back

$2.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

Back

325 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

,

3

,

1

,

2

Back

1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

Back

15 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?