Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of squares to circles?
Back
3:5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of circles to squares?
Back
5:3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of circles to total shapes?
Back
5:8
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate for 240 beats in 4 minutes.
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation:
Alice drives 250 miles in 5 hours.
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: The pasta costs $2.60 for 20 ounces.
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Linear equation word problems

Flashcard
•
9th Grade
9 questions
Rate of change

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Ratios and Rates word problems

Flashcard
•
9th - 10th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportional Constant & Unit Rates

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade