Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

9th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of squares to circles?

Back

3:5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of circles to squares?

Back

5:3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of circles to total shapes?

Back

5:8

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the following situation: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for 240 beats in 4 minutes.

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the following situation:

Alice drives 250 miles in 5 hours.

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the following situation: The pasta costs $2.60 for 20 ounces.

Back

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?