Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

Back

13 portraits per week

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Henry can write 5 ¼  pages of his novel in 3 hours. How many pages does he write per hour?

Back

1.75 pages per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?

Back

5 dogs per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

Back

60.8 hours per mile

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

Back

75 words per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?