Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Back
13 portraits per week
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Henry can write 5 ¼ pages of his novel in 3 hours. How many pages does he write per hour?
Back
1.75 pages per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. How many dogs can he walk in one hour?
Back
5 dogs per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Back
60.8 hours per mile
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Back
75 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, unit rates, conversions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, unit rates and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade