Is this table proportional?
Proportions/Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Yes
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Does the table represent a proportional relationship?
Back
Yes.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine the missing value in the table.
Back
15
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the Constant of Proportionality (in miles per hour) based on the table? Options: 45, 90, 135, 2
Back
45
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
Back
$1.20 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
The relationship is
Back
non-proportional
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this table proportional?
Back
No
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportions & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Constant of proportionality

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade