Proportions/Unit Rates

Proportions/Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this table proportional?

Back

Yes

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Does the table represent a proportional relationship?

Back

Yes.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine the missing value in the table.

Back

15

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Constant of Proportionality (in miles per hour) based on the table? Options: 45, 90, 135, 2

Back

45

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

Back

$1.20 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The relationship is

Back

non-proportional

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this table proportional?

Back

No

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?