Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Back

Sargento

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

Back

55 miles in 1 hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

Back

1/2 ac./hr.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

Back

$20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the complex fraction shown.

Back

9/40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?