Unit Rates Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles in 1 hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
1/2 ac./hr.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction shown.
Back
9/40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Q2 Practice Test (2024)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate 11/15/22

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade