Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

18 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Back
30 miles
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Back
$2.45
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
When are unit rates useful?
Back
When you want to compare prices.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
Back
480
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
Back
$.60
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
7R Unit 5 RRP Flashcard Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unite Rate / Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade