Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Student preview

18 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Back
30 miles
2.
FLASHCARD
Front
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Back
$2.45
3.
FLASHCARD
Front
When are unit rates useful?
Back
When you want to compare prices.
4.
FLASHCARD
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles per hour
5.
FLASHCARD
Front
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Back
$20
6.
FLASHCARD
Front
Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
Back
480
7.
FLASHCARD
Front
If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
Back
$.60
8.
FLASHCARD
Front
Solve the proportion: k=?
Back
k=5
9.
FLASHCARD
Front
Solve for x
Back
x=6
10.
FLASHCARD
Front
Solve for x
Back
x = 20
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Proportions and Unit rates

•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

•
7th Grade
15 questions
Let's Make a Deal: Unit Prices

•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

•
6th Grade
18 questions
Let's Make a Deal: Unit Prices

•
7th Grade
18 questions
Let's Make a Deal: Unit Prices

•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

•
6th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
20 questions
math review

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review

•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2

•
6th - 8th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 1

•
6th - 8th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

•
7th Grade
50 questions
Grade 7 Math - SOL Practice Test

•
7th Grade
25 questions
Absolute Value

•
6th - 8th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 5

•
6th - 8th Grade