Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Back
9 cookies per dollar
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Back
$12.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, unit rates and better buy

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade