You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
9 cookies per dollar
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Back
$12.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade