Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

Back

75 miles per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns 465 calories. Find the unit rate.

Back

116.25 calories per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is 'Lily watches 3 movies in 2 days' a rate or a UNIT RATE?

Back

rate

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the statement 'Laila paid $5.00 for 3 feet of LED lights' a rate or a UNIT RATE?

Back

rate

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the statement 'Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour' a rate or a UNIT RATE?

Back

UNIT RATE

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

k represents

Back

the constant of proportionality

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?