Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$1.75 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
Back
75 miles per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns 465 calories. Find the unit rate.
Back
116.25 calories per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is 'Lily watches 3 movies in 2 days' a rate or a UNIT RATE?
Back
rate
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the statement 'Laila paid $5.00 for 3 feet of LED lights' a rate or a UNIT RATE?
Back
rate
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the statement 'Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour' a rate or a UNIT RATE?
Back
UNIT RATE
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
k represents
Back
the constant of proportionality
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit 4 Vocab

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Math Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade