It takes a turtle 3 ¼ hours to walk 1 ½ miles. How many hours does it take to walk one mile?
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
13/6 hours
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?
Back
9/8 cups
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. How long does it take her to bike one mile?
Back
3/40 hours
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
Back
3 31/35 mph
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A rate expressed as something per one
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour?
Back
2/3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates (Absent/Late)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Distance Formula

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade