Solving Systems of Equations Using Elimination

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 11th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
4x+8y=20
-4x+2y=-30
Back
(7,-1)
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost to purchase 2 lbs of coffee and 3 lbs of tea is $19.00. Cost to purchase 5 lbs of coffee and 6 lbs of tea is $41.50. What is the price per pound of coffee?
Back
$3.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
x-y=11
2x+y=19
Back
(10,-1)
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the system of equations: -6x+5y=1 and 6x+4y=-10
Back
(-1,-1)
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the system of Equation (x,y)
x + 4y = –3
x + 7y = –12
Back
(9,3)
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the system of equations: 2x – y = 17, x – y = 10
Back
(7,-3)
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the system of Equation (x,y)
3x + 2y = –13
3x + 4y = 1
Back
(-9,7)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Systems of Equations

Flashcard
•
9th - 12th Grade
12 questions
Solving Systems of Equations

Flashcard
•
9th - 12th Grade
14 questions
Solving Systems of Linear-Quadratic Equations

Flashcard
•
9th - 11th Grade
9 questions
6.4 Graphing Linear inequalities in two variables

Flashcard
•
9th - 12th Grade
10 questions
Systems of equations

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Solving linear systems review

Flashcard
•
9th - 11th Grade
12 questions
Solving Systems of Equations

Flashcard
•
9th - 12th Grade
12 questions
Algebra 1 Review Part 3

Flashcard
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade