Search Header Logo
decimal operations

decimal operations

Assessment

Flashcard

•

Mathematics

•

6th - 7th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Adam spent $3.42 on orange juice. Orange juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of orange juice did Adam buy?

Back

28.5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alexis rode her bike 4.5 miles. Johnny rode his bike 8.1 miles. How many more miles did Johnny ride his bike?

Back

3.6

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Phillip bought apples for $2.20 per pound. He bought 2.5 pounds on Monday and 1.2 pounds on Tuesday. How much did he spend in total?

Back

$8.14

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Veri made $25 babysitting. If she makes $8 an hour, how many hours did she babysit?

Back

3 AND 1/8

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 0.5 and 3.5?

Back

1.75

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

3.5 divided by 0.7

Back

5

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calvin bought 20 pencils at $0.45 each. How much change did he get from a $10 bill?

Back

$1.00

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?