Ratio Tables/Graphing Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
Back
40
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jordyn bought 4 gallons of gasoline for $16.80. What is the price per gallon?
Back
$4.20 per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing number in the ratio table? Options: 21, 24, 27, 25
Back
21
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam and Megan share Skittles in a ratio 4:1. If there are 75 Skittles in a large bag, how many do they each get?
Back
60 and 15
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe calls for 2 tablespoons of flour for every tablespoon of sugar. Which table shows this relationship?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing value in the table? Options: 4, 12, 15, 16
Back
12
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing value in the table? Options: $48, $52, $54, $60
Back
$54
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratio Tables & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
17 questions
Ratio Tables and Graphs

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade