Ratio Tables/Graphing Review

Ratio Tables/Graphing Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.3B, HSF.LE.B.5

+8

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

Back

40

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jordyn bought 4 gallons of gasoline for $16.80. What is the price per gallon?

Back

$4.20 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing number in the ratio table? Options: 21, 24, 27, 25

Back

21

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam and Megan share Skittles in a ratio 4:1. If there are 75 Skittles in a large bag, how many do they each get?

Back

60 and 15

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe calls for 2 tablespoons of flour for every tablespoon of sugar. Which table shows this relationship?

Back

Media Image

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing value in the table? Options: 4, 12, 15, 16

Back

12

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing value in the table? Options: $48, $52, $54, $60

Back

$54

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?