Direct Variation

Direct Variation

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?

Back

$308

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

In a direct variation, y=39 when x=3. Find the value of y when x=2.

Back

26

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is this a direct variation?
y=2x

Back

yes

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Back

$1.20 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

y varies directly with x, and y is 16 when x is 32. Which equation represents this situation?

Back

y=(1/2)x

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

y varies directly with x. If y = 20 when x = 4, what is y when x = -2?

Back

-10

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

y varies directly with x. If y = 12 when x = 2, what is the constant of variation?

Back

k = 6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?