Direct Variation

Flashcard
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
Back
$308
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a direct variation, y=39 when x=3. Find the value of y when x=2.
Back
26
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this a direct variation?
y=2x
Back
yes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
y varies directly with x, and y is 16 when x is 32. Which equation represents this situation?
Back
y=(1/2)x
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
y varies directly with x. If y = 20 when x = 4, what is y when x = -2?
Back
-10
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
y varies directly with x. If y = 12 when x = 2, what is the constant of variation?
Back
k = 6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
9 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
DIRECT VARIATION

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
DIRECT VARIATION

Flashcard
•
8th Grade
11 questions
Direct Variation (y=mx)

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade